تفاهم نامه ریلی با هند

تفاهم‌نامه همکاری حمل و نقل ریلی بین ایران و هند، با حضور عباس آخوندی و نیتین گادکاری وزرای راه این دو کشو در دهلی نوبه ارزش ۲ میلیارد دلار به امضا رسید.

به گزارش ایمنا، تفاهم نامه همکاری حمل و نقل ریلی بین ایران و هند، با حضور عباس آخوندی و نیتین گادکاری وزرای راه این دو کشو در دهلی نو به امضا رسید.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران درباره مذاکراتی که در سفر سه روزه خود از پایتخت هند انجام داده است، گفت: در جلسه با مقامات هند سه موضوع مهم بررسی شد که اولین موضوع شامل توسعه راه آهن چابهار به زاهدان به ارزش یک میلیارد دلار است.

وی افزود: در این راستا مقامات شرکت هندی طرف قرارداد، هفته گذشته برای بررسی های لازم به ایران سفر کردند و پیشنهادهای خود را در خصوص توسعه راه آهن چابهار به زاهدان ارائه دادند.  

وزیر راه و شهر سازی افزود: نکته دوم که در دیدار با مقامات هندی بررسی شد، شامل تولید ۲۰۰ لکوموتیو برای قطار های باری است که قرارداد بسیار مهمی میان هند و ایران است.  

وی با بیان اینکه هند برای تامین مالی این پروژه اعلام آمادگی کرده است، افزود: بخشی از این لکوموتیوها در ایران تولید خواهد شد. ارزش این پروژه ۶۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود و ظرف مدت سه سال تکمیل خواهد شد.  

آخوندی خاطرنشان کرد: هند در زمینه راه آهن تمرکز بسیار زیادی داشته و فن‌آوری‌های خود را به روز کرده است. بنابراین همکاری با این کشور برای ایران به معنی بدست آوردن آخرین تکنولوژی های موجود در جهان در زمینه صنعت ریل است.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: موضوع سوم مورد مذاکره، تولید مشترک ریل میان هند و ایران است. بخشی از این ریل به صورت مستقیم از هند خریداری خواهد شد اما بخش اعظم تولید ریل در شرکت ذوب آهن اصفهان انجام خواهد شد. شرکت ذوب آهن اصفهان می تواند ۴۰۰ هزار تن شمش فولاد را از هند دریافت کند. دولت هند نیز علاقه مند به تامین اعتبار این پروژه است. ما سعی خواهیم کرد در سفر آتی دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران به هند، بخشی از این موضوعات را به قرارداد رسمی و عملیاتی تبدیل کنیم.

آخوندی درباره سفر خود به هند نیز گفت: ما با کشور هندوستان روابط بسیار خوبی داریم. در روابط خود با دهلی نو وارد مرحله مشارکت شده ایم. این همکاری ها هم در حوزه طرح توسعه بندر چابهار و هم در حوزه ریلی هستند.  

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: «مذاکرات ما با مقامات هندی در این سفر برای تحقق همکاری هایی به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار بود.»

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =