نفخ نوزادان

مدیر روابط عمومی حوادث و فوریت های اورژانس پزشکی اصفهان گفت: نوزاد ۱۵ روزه اصفهانی که بر اثر بازگشت شیرمادر به مسیر تنفسی، دچار ایست تنفسی شده بود از خطر نجات یافت.

عباس عابدی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا در خصوص امدادرسانی به نوزاد ۱۵ روزه و نجات او از مرگ حتمی اظهار کرد: در پی تماس یک خانواده اصفهانی با اتاق فرمان اورژانس پیش بیمارستانی و امدادخواهی برای نجات نوزاد ۱۵ روزه ای که دچار ایست تنفسی شده بود، یک واحد امدادی به محل اعزام و در فاصله زمانی رسیدن تکنسین های اورژانس بر بالین نوزاد، کارشناس اتاق فرمان اقدام به راهنمایی خانواده مصدوم کرد تا زمان طلایی برای نجات نوزاد از دست نرود.

وی تصریح کرد: مادر این شیرخوار اگرچه در این شرایط دچار استرس شدید و حتی یاس شده بود اما با انجام دقیق راهنمایی‌های کارشناس اتاق فرمان موفق شد، نوزاد ۱۵ روزه ‌اش را از مرگ حتمی نجات دهد.

وی اذعان کرد: کودک که پس از تغذیه با شیر، دچار بازگشت شیر به داخل مسیر راه هوایی و ایست تنفسی شده بود، پس از اجرای اقدامات امدادی، تنفس خود را بازیافت و شروع به گریه کرد.

 عابدی تاکید کرد: چنانچه امدادخواهان در هنگام تماس با اتاق فرمان ۱۱۵ آرامش خود را حفظ کرده و تا قبل از رسیدن واحد امدادی با دقت به راهنمایی ‌های کارشناس اتاق فرمان توجه و آنها را اجرا کنند، به طور قطع کمک شایانی به نجات مصدوم کرده‌اند.

وی اضافه کرد: اطرافیان بیمار، بایستی از انجام اقدامات خودسرانه و غیرکارشناسی و نیز مداخله در روند درمانی تکنسین‌های اورژانس در حین امدادرسانی، به جد پرهیز کنند.

مدیر روابط عمومی حوادث و فوریت های اورژانس پزشکی اصفهان درباره زمان طلایی نجات بیمار توضیح داد: زمان طلایی زمانی میان ۴ تا ۶ دقیقه از زمان ایست قلبی- ریوی است که اگر احیای قلبی- ریوی بر روی فرد انجام نگیرد فرد به علت فقدان اکسیژن مرگ مغزی دایمی در وی رخ می دهد.

احیای قلبی ریوی ( CardioPulmonary Resuscitation) سی. پی. آر شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده انجام و تلاش می‌شود تا گردش خون و تنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبه خودی بیمار برقرار شود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =