شبکه مخابراتی

به همت محققان دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان، شبکه مخابراتی سلولار نسل چهارم بصورت نرم افزار در این دانشگاه طراحی و پیاده سازی شد.

به گزارش گروه دریافت ایمنا و به نقل ازدانشگاه صنعتی اصفهان، این طرح در قالب همکاری مشترک میان محمدجواد امیدی و محمدحسین منشئی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و محمدرضا حیدرپور، محقق پسادکتری این دانشگاه به انجام رسید.

عضو هیئت علمی دانشکده برق وکامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به پیچیدگی شبکه‌های مخابرات سلولار، آنتن ایستگاه‌های مخابراتی بر روی دکل‌ها و یا بام ساختمان‌ها را تنها اجزای قابل رؤیت این شبکه‌ها عنوان کرد و گفت: این شبکه‌ها مسئولیت برقراری ارتباط رادیویی با دستگاه‌های تلفن همراه را بر عهده دارد.
محمد حسین منشئی، شبکه هسته بعنوان بخش پنهان این سیستم‌ها را شبکه‌ای شامل انبوهی از تجهیزات الکترونیکی از قبیل پایگاه‌های داده و سوییچ‌های الکترونیکی عنوان کرد و ادامه داد: احراز اصالت کاربران، مدیریت حرکت تلفن‌های همراه و تضمین ارائه با کیفیت سرویس و شارژ کاربران بر مبنای میزان استفاده آن‌ها از خدمات، از وظایف شبکه هسته به شمار می‌رود.

وی افزود: شبکه هسته به طور معمول با بهره‌گیری از فیبرهای نوری که در زمین حفر شده با شبکه دسترسی (ایستگاه های مخابراتی) در ارتباط است و بسته‌های دیجیتالی که باید به کاربران داده و یا از آن‌ها گرفته شود، توسط این فیبرهای نوری بین شبکه دسترسی و شبکه هسته مبادله می شود.

معاون مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی اصفهان اضافه کرد: در این دانشگاه اخیراً طرحی با نام (IUT-LTE) انجام شده که تمام اجزای یک شبکه مخابراتی سلولار نسل چهارم LTE شامل شبکه دسترسی و شبکه هسته به صورت نرم افزاری پیاده شده است. 

منشئی افزود: در کنار جنبه آموزشی این دستاورد، نحوه اجرای  IUT-LTE که مبتنی بر استفاده از نرم افزار به جای سخت افزار است قابل توجه و اهمیت است. چراکه پیاده سازی نرم افزاری قسمت‌های مختلف شبکه باعث می‌شود که بتوان شبکه را به سمت افق‌های نسل پنچم سوق داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به فناوری رادیو نرم افزاری (software defined radio) بعنوان مبنای اجرای این طرح، بیان کرد: آنچه که به طور مرسوم بواسطه سخت افزارهای خاص انجام می‌شود و فناوری آن در انحصار شرکت های بزرگ مخابراتی است، در این شبکه وتوسط یک برد رادیو نرم افزاری از طریق کابل USB۳ که به یک رایانه شخصی متصل شده است، پردازش می شود و شکل مناسب سیگنال های ارسالی و یا بازیابی اطلاعات از روی سیگنال های دریافتی انجام می گیرد.

وی با بیان این که در حوزه مخابرات سلولار با توجه به این که قرار است نسل پنجم مخابرات نرم افزاری باشد، فعالیت های گسترده ای در راستای تولید منابع متن باز(open source) برای قسمت های مختلف شبکه انجام شده است، تصریح کرد: در طرح IUT-LTE به استثنای برد رادیو نرم افزاری، سایر قسمت های شبکه به صورت نرم افزاری و با استفاده از منابع متن باز موجود محقق شده است.

منشئی به نتایج ارزشمند انجام این طرح به منظور بهره گیری در بخش های مختلف اشاره کرد و ادامه داد: از نتایج خاص این پروژه، بهره برداری از آن در محیط های آکادمیک به منظور برپایی آزمایشگاه های مخابرات سلولی با هدف آموزش نیروهای متخصص و نیز در شرکت های خصوصی که خواستار ایجاد یک شبکه مخابراتی درون سازمانی با استاندارد نسل چهارم هستند، می توان اشاره کرد.

وی در پایان اضافه کرد: این طرح به خودکفایی شرکت های مخابراتی به منظور بومی سازی تمام و یا قسمت هایی از شبکه های مخابرات سلولی کمک می کند و نیز امکان ورود به فناوری های مربوط به نسل پنجم با توجه به پیاده سازی نرم افزاری شبکه فراهم می شود. باز بودن راه برای مجازی سازی و برخورداری از رایانش ابری، از دیگر نتایج ارزشمند طرح شبکه مخابراتی سلولار نسل چهارم اجرا شده در دانشگاه صنعتی اصفهان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =