• ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴
  • کد خبر: 332851
مادرم ایل من

مستند برندۀ جایزه ویژۀ هیأت داوران بخش بین الملل یازدهمین جشنوارۀ سینما حقیقت، ۵ دی ماه در کتابخانۀ مرکزی رونمایی و اکران می‌شود.

رئیس دفتر تخصصی سینما در گفتگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: یکی از برنامه های دفتر تخصصی سینما این است که از فیلمسازان اصفهانی که احیانا در جشنواره های معتبر حضور پیدا کرده و جوایزی را کسب می کنند به نوعی حمایت کند.

مصطفی حیدری تصریح کرد: در همین راستا، به دلیل موفقیت مستند "مادرم ایل من" به کارگردانی عزت الله پروازه که در بخش بین الملل یازدهمین جشنوارۀ سینما حقیقت به عنوان نمایندۀ اصفهان خوش درخشید و جایزۀ ویژۀ هیأت داوران را از آن خود کرد، تصمیم گرفتیم در برنامه ای آیین رونمایی از این مستند را برگزار و زمینه را برای اکران خصوصی آن فراهم کنیم.

وی افزود: این آیین ۵ دی ماه برگزار می شود و طی آن تقدیر کوچکی از فعالیت های هنری کارگردان آن نیز خواهد شد.

حیدری ادامه داد: دفتر تخصصی سینما در آینده ای نزدیک با همکاری خانه مستند اصفهان، کلیۀ فیلم هایی مستندی که امسال به نمایندگی از اصفهان در جشنواره حضور داشته اند، همچنین، فیلم هایی که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه کنندگی آن را برعهده داشته اکران می کند.

وی با اشاره به کارنامۀ هنری عزت الله پروازه گفت: کارگردان مستند "مادرم ایل من" متولد سال ۱۳۵۲ است. وی بعد از ساخت چند فیلم کوتاه و کسب جوایزی از جشنوارهای داخلی از سال ۷۷ ساخت مستندهایی را با هدف پخش از تلویزیون آغاز کرد و در همین راستا، چند مستند قوم نگار کوتاه ساخت که یکی از مستندها به نام "آه جان مراد" در چند جشنواره برگزیده و  نمایش داده شد و در جشنوارۀ  "آینه و آفتاب" نیز جایزه ویژه هیئت داوران را کسب کرد.
رئیس دفتر تخصصی سینما در ادامه اظهار کرد: مجموعۀ "مدا زنبور ایرانی" اولین مجموعۀ علمی جدی ای بود که با پژوهشی قدرتمند، توسط وی به سفارش شبکه ۴ سیما ساخته شد و در آن سال بهترین مجموعۀ شبکه شناخته شد. این مجموعه بعد از گذشت سال ها هنوز از شبکه های مختلف پخش می شود. پروازه در همان سال، با الهام از همین مجموعه، دو مستند کوتاه و یک مجموعه علمی آموزشی برای کودکان به سفارش شبکه آموزش سیما تولید کرد که در این دهه، در بخش مستند جشنواره فیلم صد ثانیه و جشنواره تسنیم موفق به کسب جایزه شد.

حیدری همچنین گفت: وی در سال ۹۰، در مجموعه مستند بازار، اولین مستند پرتره را به نام "پیرمرد و بازار" به سفارش مرکز سیمای استانها کار کرد که این مستند نیز در جشنواره ها مورد اقبال قرار گرفت و موفق به کسب جایزۀ بهترین مستند اجتماعی در جشنواره مستند اصفهان  شد. این کارگردان در سال ۹۱ مستند "سماور" که یک مستند پژوهشی و تاریخی ست، در مورد تاریخچه سماور در جهان و ورود آن به ایران و مشکلات صنایع آن ساخت.

وی افزود: پروازه، چند سالی از فضای جشنواره ها دور بود اما از سال ۹۲ با ساخت مستند "عروسک کاموایی" با همکاری ابراهیم مرادی، دوباره به فضای رقابتی جشنواره ها برگشت و مستند وی توانست در جشنواره های داخلی و خارجی خوش بدرخشد. در ایران، کسب جوایز بهترین مستند از جشنواره های رضوی، سینما حقیقت، جشنواره مستقل خورشید، جشنواره مستند زاینده رود بخشی از جوایز داخلی این فیلم بود و دربارۀ حضور این مستند در جشنواره های بین المللی نیز می توان به این موارد اشاره کرد: نامزد بهترین کارگردانی در جشنواره مستند الجزیره و کسب تندیس طلایی بهترین مستند جشنواره، کسب تندیس بهترین مستند نیمه بلند در بخش بین الملل جشنواره فیلم مستند سینما حقیقت، کسب بهترین مستند جشنواره رادیو و تلویزیون اتحادیه کشور های اسلام، کسب تندیس بهترین مستند از جشنواره فیکمای مکزیک، نامزد بهترین مستند از جشنواره سلیمانیه، فینالیست بهترین مستند جشنواره معلولان برزیل و نمایش در کشورهای اروپایی و آمریکا و ...

حیدری یادآور شد: پس از "عروسک کاموایی"، این کارگردان ساخت مستند "نقاش باد" را در سال ۹۴ آغاز کرد و این فیلم او نیز به جشنواره های سینما حقیقت، رشد، تجسمی فجر، سلامت و چند جشنواره خارجی راه پیدا کرد. وی بعد از ساخت مستند "مادرم ایل من"، مستند " O+ O-" را که یکی از مجموعه مستندهای " سمفونی زاینده رود" بود، به سفارش شبکه مستند سیما و شهرداری اصفهان  ساخت، که بزودی از تلویزیون پخش خواهد شد. در کنار این فعالیت ها، عزت الله پروازه، تجربۀ داوری در چند جشنوارۀ داخلی را نیز دارد.

علاقمندان برای شرکت در آیین رونمایی و اکران اختصاصی مستند "مادرم ایل من" می توانند سه شنبه پنجم دی ماه، رأس ساعت ۱۷:۴۵ به سالن اجتماعات کتابخانۀ مرکزی اصفهان مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =