آغاز مرمت مسجد سید اصفهان / آتش‌سوزی توسط کارتن‌خواب‌ها

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از آغاز طرح مرمت سر در بخش جنوب غربی مسجد سید اصفهان از یک ماه گذشته خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ناصر طاهری با اعلام این خبر گفت: با توجه به برنامه ریزی های به عمل آمده جهت پایش های منظم آثار تاریخی، کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به مرمت اساسی بخش هایی از مسجد تاریخی سید اصفهان تاکید کردند.

وی افزود: با توجه به اینکه این مسجد تاریخی به ثبت ملی رسیده و دارای کاشی کاری نفیسی متعلق به دوران قاجار است، عملیات مرمت کاشی های آن از حدود یک ماه قبل به ویژه در بخش سر در جنوب غربی مسجد آغاز شده است.

 

آتش سوزی در مسجد سید

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، به آتش سوزی در بخش جنوب غربی این مسجد اشاره کرد و گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان وجود برخی بناهای تاریخی در پهنه استان است که متاسفانه به صورت مستقیم در اختیار این اداره کل قرار ندارد.

ناصر طاهری افزود: مسجد تاریخی سید اصفهان که متعلق به دوران قاجار است و توسط "آیت الله شفتی" از علمای بنام اصفهان در عصر قاجار ساخته شده، اکنون دارای دو تولیت است و بخشی از این مسجد توسط خاندان مرحوم شفتی اداره می شود.

وی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان هر سال به ویژه در فصل زمستان با مشکلات متعددی در بناها و مجموعه های تاریخی که به صورت مستقیم در اختیار آنها نیست مواجه است، چنانچه چهار سال قبل در محور شمالی این مسجد نیز حریق گسترده ای رخ داد.

طاهری افزود: اگر چه این بنای تاریخی همانند بسیاری بناهای دیگر به صورت مستقیم در اختیار اداره کل میراث فرهنگی قرار ندارد، اما به دلیل نفیس بودن بنا، این مسجد تاریخی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، با این وصف این اداره کل متناسب با وظایف قانونی خود و برخلاف برخی قضاوت های ناعادلانه نسبت به پایش دوره ای آنها اقدام کرده و آغاز عملیات مرمت سر در جنوب غربی نیز بیانگر این مسئله است.

وی با اشاره به آگاهی اداره کل میراث فرهنگی از آتش سوزی در بخش جنوب غربی مسجد سید اصفهان اظهار کرد: این مسجد تاریخی در یکی از بافت های متراکم و قدیمی شهری اصفهان قرار دارد که در بخش های جنوب، شرق و غرب مسجد محلات قدیمی و متراکمی قرار گرفته و کوچه های متعددی نیز در این محدوده وجود دارد، بسیاری از این کوچه های پر پیچ و خم مکان های مناسبی برای اقامت برخی کارتن خواب ها است که شب ها در برخی مناطق از جمله سردرهای قدیمی این مسجد بیتوته کرده و با روشن کردن آتش باعث بروز آتش سوزی می شوند.

طاهری با اشاره به آتش سوزی در قسمت جنوب غربی این مسجد تاریخی، گفت: چهار شب قبل گروهی که به احتمال زیاد کارتن خواب هستند با استقرار در سردر ورودی جنوب غربی مسجد آتش افروخته و باعث سوختن در شده اند.

وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی به واسطه استقرار کارگاه مرمت در این محدوده بلافاصله از این جریان باخبر شد و با توجه به موقوفه بودن این مکان تاریخی و استقرار حداقل دو هیئت امناء در آن، با مشورت اداره کل اوقاف و امور خیریه و هیئت‌های امنای مسجد، تصمیم دارد پس از اتمام عملیات مرمت کاشی های سر در جنوب غربی، نسبت به انتقال این در چوبی که در همین بخش واقع شده به کارگاه مرمت چوب اقدام کند.

وی ادامه داد: با توجه به سطحی بودن خسارات ناشی از آتش سوزی بر بدنه در و نیاز متولیان مسجد به کنترل ورود و خروج رهگذران از محلات جنوب غربی و عدم اتمام عملیات مرمت کاشی های سر در مسجد، عملیات مرمت در چوبی این مسجد به پس از برچیده شدن کارگاه مرمت کاشی کاری موکول شده و این امری است که در حوزه مرمت متداول بوده و به هیچ عنوان نمی توان از آن برداشت عدم مسئولیت پذیری کرد.

طاهری در پایان تاکید کرد: علی‌رغم اینکه حفاظت فیزیکی از این مسجد به ویژه در محلات پیرامون آن در مسئولیت مستقیم اداره کل میراث فرهنگی استان قرار ندارد، اما از طریق یگان حفاظت میراث فرهنگی، در تلاش هستیم تا با همکاری نیروی انتظامی، حفاظت فیزیکی از بناهای تاریخی که مستقیما در اختیار میراث فرهنگی هستند را در سطح شهر اصفهان افزایش دهیم.

کد خبر 332767

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.