مرتضايي نژاد

به گفته مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان همه باید بدانند جریمه قطع درختان بسیار سنگین است اما پیگیر هستیم میزان جریمه ها را تا ۳ برابر افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فضاهای سبز شهری به‌عنوان جزء ضروری و لاینفک پیکره یگانه شهرها در متابولیسم آن‌ها نقش اساسی دارند که کمبود آن‌ها می‌تواند اختلالات جدی در حیات شهری به‌وجود آورد.

توجه به فضای سبز به‌طورعام به‌عنوان ریه‌های تنفسی شهرها تعریف اغراق‌آمیزی از کارکرد آن نیست، بلکه این تشبیه بیان‌کننده حداقل کارکرد آن در مفهوم اکولوژیک شهرها به‌شمار می‌رود.

این فضاها هم از دیدگاه تأمین نیازهای زیست‌محیطی شهرنشینان و هم از نظر تأمین فضاهای فراغتی و بستر ارتباط و تعامل اجتماعی آن جایگاهی درخور اهمیت هستند.

 در این راستا برای آشنایی با ادامه فعالیت های سازمان پارکها و فضای سبز بار دیگر به سراغ «فروغ مرتضایی نژاد- مدیر عامل جدید سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان» رفتیم که مشروح گفتگو با او در ادامه از نظرتان می گذرد:

نگاهی به اهم ماموریت های سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان داشته باشید

فضای سبز در همه کشورهای دنیا به ویژه در شهر اصفهان از اهمیت زیادی برخوردار است، ریه شهرها فضای سبز آنها است و پاسداشت این فضاهای سبز به وجود آمده لازم و ضروری است.

در این فرصت جا دارد از افرادی که برای حفظ و توسعه فضاهای سبز شهر تلاش کرده اند، تشکر کنم.

جا دارد این فضاها توسعه و ارتقاء پیدا کند و با توجه به بحران خشکسالی که همه مردم در جریان آن قرار گرفته اند، برای توسعه فضاهای سبز از گونه های مقاوم به خشکی استفاده کنیم.

با توجه به آلودگی هایی که گریبانگیر کلانشهرهایی همچون اصفهان شده است و البته تا ۱۰ سال قبل آلودگی ها و ریزگردها مشکلی نبودند اما اکنون وجود دارد و از آنها به عنوان معضل یاد می شود، توسعه فضاهای سبز از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

باید بتوانیم علاوه بر حفظ فضای سبز موجود، گسترش فضای سبز را با استفاده از روش های بهینه و منابع و انتخاب گونه های گیاهی مقاوم به شرایط خشکی در دستور کار قرار دهیم. در واقع مهمترین ماموریت سازمان تقویت ریه تنفسی شهر که همان فضاهای سبز هستند، است.

درختان سرمایه حیاتی مردم هستند بنابراین ضرورت دارد مردم با این سرمایه حیاتی مهربان تر باشند. فضاهای سبز و درختانی که حتی داخل منازل ما وجود دارند، سرمایه های شهر محسوب می شوند و اجازه قطع کردن آنها را نداریم چرا که این موضوع یک معضل شده و متأسفانه عده ای به صورت عمدی یا سهوی اقدام به قطع درختان می کنند که برخورد های لازم با افراد خاطی صورت می گیرد.

موضوع دانشگاه هنر و قطع درختان دانشگاه هم آنگونه که مسئولان دانشگاه عنوان می کنند عمدی نبوده؛ اما به صورت قضایی موضوع در حال پیگیری است.

آماری از درختان قطع شده دانشگاه هنر اصفهان دارید؟

آخرین عددی که قوه قضاییه تأیید کرده ۸ درخت بوده و در خصوص دلایل قطع مابقی درختان، تحقیقات در حال انجام است.

ما از دانشگاه  به عنوان مرکز آکادمیک انتظار داریم که در آن مکان فرهنگی این موارد را شاهد نباشیم.

همه باید بدانند جریمه قطع درختان سنگین است، البته رقم برای گیاهان مختلف متفاوت است اما پیگیر هستیم میزان جریمه ها را تا ۳ برابر افزایش دهیم.

در حال حاضر سرانه فضای سبز شهر اصفهان چقدر است؟

سرانه فعلی فضای سبز شهر اصفهان حدود ۲۵.۴ مترمربع است و فاصله زیادی با سرانه استاندارد ۳۹ تا ۴۰ مترمربع داریم؛ البته باید اعلام کنم اصفهان بالاترین سرانه فضای سبز را در بین شهرهای کشوردارد و نسبت به میانگین کشور در جایگاه بالایی قرار دارد.

در مناطق ۱۵ گانه شهر اصفهان شرایط چگونه است؟

در مناطق پراکندگی وجود دارد و میانگین سرانه یکسان نیست، البته یکی از رسالت های من این است که سرانه فضای سبز را در بین مناطق ۱۵ گانه متعادل کنم.

به عنوان مثال سرانه فضای سبز شمال شهر اصفهان بر اساس خانوار کافی نیست و با کمبود فضاهای سبز مواجه هستیم، ضمن اینکه فضای سبز تفرجگاهی هم کم داریم.

به فکر توسعه هدفمند و پایدار هستیم تا با تامین آب مورد نیاز، پروژه های متعددی را برای شهر تعریف کنیم.

برآورد می شود طی ۲ سال آینده درنقاطی که آزادسازی ها برای احداث فضای سبز انجام شده، بتوانیم احداث پارک های هدفمند را محقق کنیم.

سیاست استفاده از گونه های مقاوم به خشکلی هنوز در سازمان پارکها برقرار است؟

قطعاً، اگر این سیاست نباشد ما راه به جایی نخواهیم برد چرا که باید توسعه فضای سبز را داشته باشیم و علاوه بر آن بتوانیم گونه های گیاهی مقاوم و پربازده را جایگزین کنیم.

در حال حاضر این اتفاق محقق شده است؟

کمابیش اتفاق افتاده است اما با قوت و شدت بیشتری با توجه به وضع موجود باید آن را دنبال کنیم.

استفاده از گونه های مقاوم به خشکی چه شرایطی دارد؟

مثال ساده آن چمن است؛ شهروندان چمن را به وسعت زیادی می بینند و بیشتر افراد گلایه دارند که چرا با توجه به کم آبی جمع نشده اند.

ما به فکر جمع آوری یکباره چمن ها نیستیم بلکه ابتدا در نقاطی که لازم است چمن داشته باشیم، از چمن های مقاومی که در مرکز تحقیقات سازمان وجود دارد، استفاده می کنیم.

این چمن ها هر ۱۰ روز یکبار نیاز به آبیاری دارند؛ بنابراین در نقاطی که لازم است از چمن استفاده شود، از اینگونه چمن ها استفاده خواهد شد.

در برخی نقاط می توانیم برای پوشش به جای چمن از گونه های پوششی مقاوم که ۱۱ گونه آن شناسایی شده، استفاده کرد.

هنگام آبیاری گیاهان و درختان به نظر می رسد گاهی در مصرف آب اسراف و البته گاهی کوتاهی می شود، نظارت ها چگونه انجام می شود؟

دستورالعمل چگونگی آبیاری تمام گونه های گیاهی در سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان وجود دارد و به پیمانکارانی که عرصه ها را کنترل می کنند، ابلاغ شده است.

البته ممکن است کارگری رعایت نکند، از این رو سازمان ناظران مقیم و ناظران عالی در سطح شهر دارد، ضمن اینکه ما با پیمانکاران در ارتباط هستیم و سعی شده آبیاری ها طبق دستورالعمل سازمان اجرا شود.

گاهی مشکل مربوط به ترکیدگی لوله های آب است که شهروندان به اشتباه گمان می کنند هدر روی آب داریم؛ گاهی هم ایراد از سهل انگاری کارگران است.

تمهیدی که امسال برای پیمانکاران فضای سبز اندیشیده شده این است که ما از کارگران با تجربه استفاده خواهیم کرد، کارگران ضمن خدمت دوره های آموزشی را پشت سر خواهند گذاشت تا کارگران نیمه تخصصی را در سازمان داشته باشیم.

پژوهش در سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان از چه جایگاهی برخوردار است؟

پژوهشی مهم است که منجر به اجرا شود.

ما در سازمان با پژوهش های کاربردی سروکارداریم، پژوهش های مورد نیاز از محققان دریافت و نتایج به صورت کاربردی منجر به تولید و عرضه می شود. ما تاکید بر استفاده از گیاهان مقاوم به خشکی و شوری داریم.

در ارتباط با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در فضای سبز برنامه ای دارید؟

در سطح شهر شهروندان می بینند تعدادی پنل های خورشیدی استفاده شده است، اما کافی نیست. پنل های خورشیدی به دلیل مشکلاتی که داشته، به خوبی گسترش داده نشده اند.

در برنامه های سازمان استفاده از انرژی های تجدید پذیر را خواهیم داشت اما به صورت مستقیم در فضای سبز مطرح نیست و به عنوان مثال برق مورد نیاز برای دستشویی پارکها را از پنل های خورشیدی تامین می کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =