مرمت گنبد تاریخی مسجد باباعبدالله و فضاهای پیرامون آن

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین از مرمت و استحکام بخشی گنبد مسجد تاریخی بابا عبدالله و فضاهای پیرامون آن توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان نایین با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ محمود مدنیان با اعلام این خبر افزود: با توجه به تخریب و آسیب های بسیار زیاد در چند سال گذشته به بافت پیرامونی گنبد مسجد تاریخی بابا عبدالله و نیاز اضطراری به مرمت این بخش و استحکام بخشی گنبد، با پیگیری های انجام شده مبلغ یک میلیارد ریال تأمین اعتبار و مرمت آن آغاز شد.

مدنیان گفت: با توجه به گذشت زمان و فرسایش شدید و متروکه شدن بناهای مجاور این بنای تاریخی و نیاز به ساماندهی، مرمت و استحکام بخشی پی ها و بدنه های نگهدارنده گنبد و اطراف آن، این بخش از بنای تاریخی نیز توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین مورد مرمت و استحکام بخشی قرار گرفت.

در این پروژه قسمت ضلع شمالی گنبد تاریخی مسجد باباعبدالله که متعلق به دوره ایلخانان یعنی حدوداً هفتصد سال قبل است با شرح عملیات پی بندی ها، استحکام بخشی ها، ‌آواربرداری ها و بازسازی طاق ها و دیوار های فروریخته در حال انجام است.

مسجد تاریخی باباعبدالله یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهرستان نائین به عنوان گنبد مقبره ای و با وجود قبور متعدد که متعلق به عرفای آن زمان بوده، گنبد به صورت آجری با استفاده از فیلپوش ها و به صورت دو پوسته ساخته شده است، مسجد نیز در کنار این گنبد و چسبیده به آن در ضلع شرقی شامل صحن در مرکز و به صورت دو ایوانه با دو شبستان ستون دار و سرداب و سر در ورودی ایجاد شده و مجوعا مسجد تاریخی بابا عبدالله است.

این بنای قدیمی در دوره های مختلف مرمت، استحکام بخشی و ایزوله شده است.

این بنای تاریخی به شماره ۲۰۴ مورخ ۳۱/۰۴/۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کد خبر 325971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.