تورم تولید در شهریورماه ۱.۴ درصد رشد کرد

بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در شهریورماه امسال به عدد ۲۴۷.۳ رسید که نسبت به ماه پیش ۱.۴ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا، شاخص بهای تولیدکننده و تاثیر آن بر اقتصاد، تفسیر متفاوتی از «تورم مصرف کننده» دارد؛ در حالی که تورم مصرف کننده به معنی افزایش سطح عمومی قیمت ها تعبیر می شود، رشد تورم تولید به معنی خروج واحدهای تولیدی از شرایط رکودی است.
به طور کلی در علم اقتصاد شاخص بهای تولیدکننده (Producer Price Index-PPI) یک شاخص پیش نگرانه به شمار می رود که روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان می دهد؛ این شاخص می تواند به عنوان یک شاخص پیش نگر برای اطلاع زودهنگام از روند تورم به کار برده شود.
از آنجا که به زبان عام، تورم تولید قیمت محصول صنعتی در درب کارخانه و قیمت محصول کشاورزی از مزرعه تعبیر می شود، اینکه شاخص بهای تولیدکننده منفی نشود، به این معنی است که بازار برای کالای تولیدی وجود دارد و تولیدکننده مجبور نیست آن را با قیمت پایین تر بفروشد.
البته در بخش خدمات به دلیل آنکه واسطه چندانی بین فروشنده و خریدار خدمت وجود ندارد، به طور عموم تورم تولید و مصرف اغلب یکسانند.
براساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی از شاخص بهای تولیدکننده در شهریورماه گذشته، این شاخص در دوازده ماهه منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریور ماه ۱۳۹۵ به ‌میزان ۸.۲ درصد افزایش یافته است.
طبق خلاصه نتایج به‌دست آمده از شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰، شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در شهریورماه ۱۳۹۶ به عدد ۲۴۷.۳ رسید که نسبت به ماه پیش ۱.۴ درصد افزایش داشته است.  
این شاخص در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه سال پیش معادل ۱۰.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تغییرات ماهانه تورم تولید 
تورم تولید در گروه «ساخت (صنعت)» ۲.۷ درصد، «حمل و نقل و انبارداری» ۰.۲ درصد، «هتل و رستوران» ۰.۷ درصد، «اطلاعات و ارتباطات» ۰.۲ درصد، «آموزش» ۰.۴ درصد، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» ۱.۶ درصد، «سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی» یک درصد و گروه «خدمات» نیم درصد در شهریورماه نسبت به ماه پیش رشد داشته است اما گروه «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» ۰.۴ درصد افت نشان می دهد.

تغییرات سالانه تورم تولید
نگاهی به رشد سالیانه نرخ تورم تولید یک سال منتهی به پایان شهریور نیز بیانگر آن است که این شاخص در گروه «کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری» ۱۲.۵ درصد، «ساخت (صنعت)» ۱۲.۲ درصد، «حمل و نقل و انبارداری» ۶.۱ درصد، «هتل و رستوران» ۱۲ درصد، «اطلاعات و ارتباطات» هفت درصد، «آموزش» ۱۱.۱ درصد، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» ۸.۵ درصد، «سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی» ۱۲.۵ درصد و گروه «خدمات» ۷.۶ درصد این شاخص افزایش یافته است.

کد خبر 321730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.