بازداشت و ۱۰ سال حبس برای یک عامل نفوذی آمریکایی/ برادر رئیس جمهور به زندان رفت

سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌ها گفت: یک فرد نفوذی آمریکایی که با شرایط خاصی وارد ایران شده بود، پس از دستگیری و محاکمه در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری ایمنا به نقل از میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضا امروز یکشنبه در جریان نشست خبری خود با اصحاب رسانه، در ابتدا ضمن خوشامدگویی و آرزوی شفای عاجل برای همه بیماران، بویژه یکی از همکاران رسانه‌ای اظهار کرد: در ابتدا چند نکته را مطرح می‌کنم که نکته نخست بحث دختر بچه‌ای است که توسط یک فرد مجرم به قتل رسید و در همان لحظه که اعلام شد این دختربچه مفقود شده، همه مسئولان استانی با جدیت تمام از جمله نیروی انتظامی، نیروهای امدادی و هلال احمر و ودادستانی و سایر دستگاه‌ها بلافاصله وارد کار می‌شوند و همه بررسی‌ها و بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در بررسی‌های اولیه نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود؛ در نتیجه به افرادی مظنون می‌شوند؛ از جمله به فردی که اکنون در بازداشت است و براساس قرائن و شواهدی این فرد را تحت تعقیب قرار می‌دهند. بر اساس گزارش دادستانی این فرد در ابتدای بازداشت که هنوز به قتل اعتراف نکرده بود، به همسر خود پیغام می‌دهد که مقداری مواد مخدر را در یک قسمت از محل مسکونی مخفی کرده‌ام که آنها را جابجا کنید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: همسر وی نسبت به این موضوع نگران می‌شود و موضوع را اطلاع می‌دهد که بلافاصله پس از آنکه برای بررسی می‌روند، به جنازه می‌رسند و به این ترتیب مسئله دنبال می‌شود. دستگاه قضایی استان با تمام جدیت از لحظه اول پیگیر موضوع بوده و ریاست محترم قوه قضائیه نیز تأکید کردند که هرچه سریع‌تر به این پرونده رسیدگی شود.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: در اثنای رسیدگی به این قتل فجیع و دلخراش، متهم به یک مورد دیگر اعتراف می‌کند که من مدت‌ها قبل هم خانم دیگری را به قتل رسانده‌ام و مثلاً در فلان قسمت در چاهی جنازه وی را رها کرده‌ام که با همه تحقیقاتی که انجام شده، هنوز آثاری از آن جسد (تا زمانی‌که حداقل این گزارش را دادستان به من داده) کشف نشده است. البته، چون این مسئله هم مهم است و هم حق‌الله و هم حق‌الناس محسوب می‌شود، موضوع در حال پیگیری است؛ اما به غیر از اعتراف خود این فرد هنوز اسناد و مدارک و آثاری از آن جسد در آن محوطه‌ای که وی گفته، پیدا نشده است؛ که اگر چنانچه تکلیف این موضو ع. روشن شود هرچه سریع‌تر به این پرونده نیز رسیدگی می‌شود.

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه این فرد چند اعتراف دیگر هم کرده است، گفت: آنچه که این فرد اعتراف کرده و محل آن را نشان داده، همین مورد دوم است که البته هنوز آثاری از جسد در آن نقطه یافت نشده است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی شرکت‌های تعاونی اعتباری گفت: رئیس بانک مرکزی و مسئولان این بانک تلاش وافری دارند تا شرکت‌های تعاونی اعتباری را ساماندهی کنند؛ جلوی فعالیت آن‌هایی که مجوز ندارند را بگیرند؛ آن‌هایی که از مرجع قبلی مجوز دریافت کرده‌اند، اما مرتکب تخلفاتی شده‌اند را یا اصلاح کنند و یا اگر لازم است منحل کنند و یا جلوی فعالیت غیرمجاز آن‌ها گرفته شود و آن‌هایی را که لازم است، به مسیر صحیح خود هدایت کنند؛ این کار خوب است و من مجددا از بانک مرکزی برای اقدام جهت ساماندهی این تعاونی‌های اعتباری تشکر می‌کنم و قوه قضائیه نیز نهایت کمک را خواهد کرد تا در این رابطه حقوق مردم حفظ شود. من به مردم امیدواری می‌دهم که با توجه به این اهتمام بانک مرکزی و کمک قوه قضائیه، انشاءالله حقی از کسی ضایع نشود؛ البته باید این توصیه را داشته باشم که در ساماندهی خود و احیای حق مردم تسریع داشته باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به اشتباهات رسانه‌ای که در هفته‌های گذشته در رابطه با چند موضوع انجام شده است، اظهار کرد: دیروز مصاحبه‌ای که با فرد دیگری انجام شده بود، در زیرنویس صداوسیما از قول من منعکس شد که مطلبی در رابطه با "کاسپین" بود. وقتی به من اطلاع دادند، اعلام کردم که در این رابطه مصاحبه‌ای نداشته‌ام؛ سپس معلوم شد که، چون بنده قبلاً دادستان کل کشور بودم، فکر کرده‌اند این نقل قول منسوب به بنده است که البته هم در صداوسیما و هم در برخی سایت‌ها اصلاح شد؛ اما امروز متأسفانه برخی از روزنامه‌ها همان مطلب دیروز را از قول بنده نقل کردند که انتساب آن به من درست نمی‌باشد.

سخنگوی دستگاه قضا در ادامه با اشاره به انتشار مطلب نادرست دیگری گفت: در مطلب دیگری آمده بود که در برخورد با کارچاق‌کن‌ها ۱۵ هزار میلیارد تومان کشفیات انجام شده است که این حرف ناصحیح است و ظاهراً سه صفر ناقابل به آن اضافه کرده‌اند و به‌جای آنکه بگویند ۱۵ میلیارد، گفته‌اند ۱۵ هزار میلیارد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: اشتباه رسانه‌ای دیگر در خصوص شکایت‌ها علیه قضات بود که من در مرتبه قبلی در این رابطه توضیح دادم و در اینجا به آن اشاره نمی‌کنم.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از عوامل نفوذی امریکا که دو تابعیتی بود و هم تابعیت امریکا را داشت و هم از تابعیت یک کشور خارجی دیگر برخوردار بود، با نفوذ خاصی وارد ایران شده بود که توسط نیروهای وزارت اطلاعات شناسایی و دستگیر شد و محرز شد که وی در جهت جمع‌آوری اطلاعات فعالیت می‌کند و در بحث نفوذ دخالت داشته است که پرونده این فرد به دادگاه رفت و در دادگاه بدوی به ۱۰ سال حبس محکوم شد که البته این حکم قابل اعتراض و تجدید نظرخواهی است و چنانچه حکم این فرد که مستقیما از ناحیه امریکا هدایت می‌شده است، قطعی شد، شاید من بیشتر توضیح دهم که چه اقداماتی داشته است. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: همانطور که ملت ما استحضار پیدا کردند نیروهای ۵۰ سفارتخانه خارجی به دعوت "سازمان زندان‌ها" از "زندان اوین" بازدید کردند. من بخشی از مصاحبه این افراد را که پس از بازدید انجام شده بود و دستنوشته‌هایی که پس از بازدید داشتند را خواندم و یک ارزیابی داشتم از این مستندات که با آنچه ضد انقلاب دراین مورد می‌گفت، کاملا متفاوت بود.

سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: این سفرا از این بازدیدی که داشتند بسیار راضی بودند و اعلام کردند که به سؤالات ما با سعه صدر پاسخ داده شد و ما از مکان‌هایی که مورد نظرمان بود، بازدید کردیم؛ اما عده‌ای از ضدانقلاب و برخی از افراد ایرانی که در خارج هستند، از این بازدید و از این اعلام رضایت سفرای بازدیدکننده اظهار نارضایتی کردند که واقعاً باید به حال آنها تأسف خورد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اقدامات فرهنگی صورت گرفته در سازمان زندان‌ها گفت: در سنوات گذشته بخصوص در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اقدامات فرهنگی در سطح قوه قضائیه، مخصوصاً سازمان زندان‌ها به لحاظ ساختاری و امکاناتی و بودجه‌ای تقویت شد که این امر اکنون آثار خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: یکی از کارهای مؤثر در این بخش ارتباط و انس زندانیان با قرآن است. فقط در استان آذربایجان شرقی ۱۷۱۹ نفر توانستند با قرآن در بخش‌های قرائت و تفسیر و ترتیل و حفظ انس بگیرند و همچنین ۲۴۵ نفر نیز توانستند از یک جزء تا کل قرآن را حفظ کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: خبر حفظ قران از سوی این زندانیان بسیار مسرت‌بخش است؛ البته این موضوع تنها به استان آذربایجان شرقی اختصاص ندارد و در استان مرکزی هم در این زمینه شاهد رشد قابل توجهی هستیم.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار کرد: کسانی که در رابطه با موضوع مواد مخدر محکوم به مجازات اعدام شده بودند و حکم آنها قطعی شده بود و دستور اجرای آن نیز صادر شده بود، وقتی گزارش شد که این افراد شروع به حفظ قرآن کرده‌اند و آثار این اقدام در روحیه و رفتار و برخورد آنها با خانواده‌شان نمایان شده است، خود بنده برای ۳۰ نفر از آنها درخواست تخفیف مجازات کردم که در رابطه با برخی از آنها موافقت شده و برای برخی دیگر نیز در دست پیگیری است.

معاون اول قوه قضائیه خاطرنشان کرد: چنانچه مجرمینی باشند که در مقام جبران مافات باشند و از گذشته خود پشیمان شوند، حتماً ارفاقات مختلفی برای آنها صورت می‌گیرد که در مرحله اول شامل تخفیف مجازات می‌شوند و چه بسا مشمول عفو نیز قرار گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه درباره تخلفات برادر رئیس جمهور حرف‌هایی مطرح شده و درفضای مجازی بطور گسترده آمده است که حسین فریدون دستگیر شده است، گفت: در خصوص این فرد چندین نوبت تحقیق شده  و افرادی دیگری نیز موردتحقیق قرار گرفته‌اند که برخی از افراد بازداشت هستند.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: دیروز برای این فرد یک قرار تامین صادر شده است؛ اما چون تامین وثیقه نکرده، به زندان معرفی شده‌ است. البته قرار ِصادر شده، قرار موقت زندان نیست؛ بلکه قرار تامین وثیقه است و اگر وثیقه را تامین کنند، آزاد می‌شود. از اینکه مبلغ صادر شده برای وثیقه چقدر است، اطلاعی ندارم.

کد خبر 311346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.