800 هنرمند خمینی شهر چشم به راه احداث شهرک صنایع دستی

سه سال از مطرح شدن طرح احداث شهرک صنایع دستی در خمینی شهر می گذرد، ولی هنوز مسئولین چشم به راهی هنرمندان این شهرستان را بی پاسخ گذاشته اند.

به گزارش ایمنا، سالهاست خمینی شهر به دلیل واقع شدن در شعاع 50 کیلومتری اصفهان از احداث هرگونه شهرک صنایع (آلاینده یا نیمه آلاینده) منع شده است. همین محدودیت در دراز مدت باعث شده به خمینی شهر آسیب های زیادی وارد شود. ازسویی فرصت های شغلی زیادی از شهرستان گرفته شده و از طرفی دیگر، درآمد مردم آن در حد کمترین درآمد بین شهرستان های مختلف قرار گرفته است. در این حال طبیعی است خمینی شهر برای جبران این ممنوعیت، به احداث شهرک هایی غیرآلاینده، که پتانسیل آن را نیز داراست روی آورد.
در این میان پای گزینه های مختلفی در میان است. یکی از مهمترین این شهرک ها که ظرفیت اجرایی شدن را در خمینی شهر دارد، شهرک صنایع دستی است.
استعداد و روحیه خلاق صنعتگران و علاقه آنان به تولید آثار هنری و ذوقی سبب شده کشور ما از گذشته های بسیار دور تاکنون همواره در تولید محصولات صنایع دستی موقعیتی ویژه و ممتاز داشته باشد و از شهرتی فراوان برخوردار شود.
بر همین اساس، ساخت شهرک های صنایع دستی چند سالی است در کشور آغاز شده و شهرهایی که در زمینه صنایع دستی حرفی برای گفتن دارند اقدام به ساخت این شهرک می کنند.
هم اکنون شهرهای شهرضا، ساری، زنجان، همدان، میبد، رامسر، اردبیل، بوئئین زهرا، اسکو و... اقدام به احداث شهرک صنایع دستی نموده اند یا در حال احداث آن هستند.

شهرک های صنایع دستی بستری است برای تمرکزبخشی به این هنر. در این طرح، هنرمندان در کنار یکدیگر گرد می آیند تا به صورت متمرکز محصولات خود را تولید و به خریداران ارائه دهند.
در استان اصفهان سال گذشته شهرک صنایع دستی شهرضا در زمینی بالغ بر 10 هکتار کلید خورد تا هنرمندان صنایع مختلف دستی، بویژه هنرمندان سفال ساز گرد هم آیند.
در خمینی شهر اما سه سال از ارائه طرح احداث شهرک صنایع دستی می گذرد، شهرکی که در همان ابتدا پیش بینی شد در کنار شهرک چوب در مجتمع شهرک های صنعتی خمینی شهر احداث شود تا هنرمندان 14 رشته صنایع دستی فعال در شهرستان به ویژه هنرمندان صنایع خاتم، کاشی، خراطی، منبت، نمدمالی، سراجی، نگارگری، گلیم بافی، قلم زنی، کلاه نمدی و ... در آن گرد هم آیند.
علی رغم گذشت سه سال از طرح این موضوع، نه تنها هنوز زمینی برای احداث این شهرک اختصاص نیافته، بلکه اجرای این طرح به طور کامل متوقف شده تا بیش از 800 هنرمند صنایع دستی شهرستان در گوشه و کنار شهر به صورت پراکنده به فعالیت خود ادامه دهند و گاه منجر به آن شده تا برخی از این رشته ها رفته رفته به دست فراموشی سپرده شود. مثلا نمد مالی یکی از رشته های صنایع دستی مطرح در خمینی شهر است که آرام آرام به دست فراموشی سپرده شده و معدود هنرمندان باقی مانده در آن توان جسمی لازم برای فعالیت در آن را از دست داده اند.
در ادامه این گزارش به سراغ یکی از نمدمالان خمینی شهری رفتیم تا نظر او را در رابطه با طرح شهرک صنایع دستی جویا شویم.
شهرک صنایع دستی گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی
حاج محمد کلاه مال در یکی از محله های قدیمی خمینی شهر در خوزان مغازه کوچکی دارد و در رشته کلاه مالی و نمد مالی فعالیت می کند. وی معتقد است شهرک های صنایع دستی از جمله مراکزی است که جاذبه زیادی برای دوست داران صنایع دستی دارد و می تواند به یکی از مناطق جذاب شهرستان تبدیل شود.
او می گوید: با وجود پتانسیل فراوان هنرمندان این شهرستان جای دارد مسوولان هرچه زودتر موضوع اجرایی شدن این شهرک را مجددا در دستور کار خود قرار دهند، تا گامی ارزشمند و اساسی در جهت اقتصاد مقاومتی و همچنین توجه به میراث فرهنگی و صنایع دستی شهرستان برداشته شود.
حاج محمد که در تلاش است فرزندانش را به این رشته سوق دهد خاطرنشان می کند: هنرهای گذشته رو به فراموشی است و هیچ برنامه ای برای احیای آن وجود ندارد، زمانی این شهرستان را به هنرمندان نمد مالش می شناختند ولی الان همه مراکز صنعتی شده و به صنایع دستی در این شهرستان بهایی داده نمی شود.
وی معتقد است احداث شهرک برای هنرمندان رونق ایجاد می کند و علاوه بر آن مردم نیز هنرهای گذشته شهر خود را به فراموشی نمی سپارند./
 

علی احمدی

کانال اطلاع رسانی: https://telegram.me/imnanews
کد خبر 256693

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.